The green Kitchen. Zielono i zdrowo. Recenzja książki.

Współczesny rynek zalewany jest różnymi publikacjami. Teraz każdy może wydać książkę, jednak tylko nieliczne zasługują na chwilę uwagi. ,,The green Kitchen. Zielono & zdrowo" zdecydowanie powinna znaleźć się na półce każdego smakosza - nie tylko wegetarian i wegan. Autorami książki są David i Luise, szwedzko-duńska para mieszkająca na stałe w Sztokholmie. Ich kulinarne eksperymenty możecie śledzić na łamach bloga  Green Kitchen Stories. 


Czym ta książka wyróżnia się spośród tysięcy książek o kuchni wegetariańskiej i wegańskiej? Przede wszystkim prostotą, minimalizmem, naturalnością, szczerością i... cudownymi zdjęciami. Znajdziecie tutaj przepisy na śniadania, lekkie posiłki, obiady, przekąski, słodkości, napoje oraz dania na podróż. Poza tym autorzy zabierają nas w podróż po swojej spiżarni - pokazują niezbędniki swojej kuchni, metody i triki stosowane przy przygotowywaniu posiłków oraz osobiste historie z życia sympatycznej pary i ich dzieci. 

Każdy przepis opatrzony jest informacją o typie dania - są tutaj przepisy dla wegetarian oraz dania dla bezglutenowców, a także krótką historią związaną z konkretnym przepisem, albo poradami dotyczącymi przygotowania dania.  I oczywiście zdjęcia. Co prawda nie każdy przepis opatrzony jest zdjęciem, ale nie chodzi tutaj o ilość, ale o jakość. Zdjęcie są naprawdę przepiękne :)

Jeśli choć trochę interesujecie się kuchnią roślinną, albo po prostu chcecie poszerzyć swoje kulinarne horyzonty, koniecznie zajrzyjcie do Green Kitchen :)
Polecam :)

Wydawnictwo : Buchmann
Cena: 79,90 zł

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Dosyć droga książka, ale widać że pięknie zrobiona :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałabym tę książkę, mam sentyment do duńskich autorów ;)

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images